Fibonacci - osobní dům u Prahy
klikni na obrázek 

Zadání: malý přírodní dům pro jednu až dvě osoby, který lze postavit za krátkou dobu a který bude reprezentovat nezávislé myšlení stavebníka.

Dispozice: Kompozičním principem domu je spirála zlatého řezu, v jejímž středu je komín a bazének na koupání. Dům stojí v rohu zalesněné zahrady 1120m2 (0,11hA). Dům se otevírá prosklenou stěnou směrem na jihozápad. Prosklení s pevnými i otevíravými dílci propojuje venkovní terasu s vnitřním prostorem zimní zahrady, která je analogií skleníku Reynoldsovy Earthship. V zimní zahradě je ponechána původní hliněná
pláň s vrstvou humusu, částečně zavlažovaného šedou vodou ze sociálního zařízení. V zimním období níže položené slunce během dne rozehřívá velké balvany, uspořádané jako sedací souprava. Balvany v noci vytápí zahradu i interier domu.

Konstrukce: dům je navržen ze slaměných balíků kladených na sebe bez podstávky nebo jiné obvodové nosné konstrukce ("technika z Nebrasky" - první budovy postaveny v roce 1886, dodnes stojí  např. Burke House z roku 1903). Uvnitř domu je však "nosný strom - stará třešeň, která podepírá krokve spirálovitého krovu, klesajícího do středu spirály. Vnitřní část spirály je postavena z ručně hnětené hlíny se slámou (cob). Střecha bude rákosová, tl.480mm bez folie, bez dalšího zateplení. Fošnová podlaha je pokladena na povaly uložené na kamenech, neizolovaná. Sokl kamenný, izolovaný zevnitř konopnou matrací. Na soklu je uložen s dubový polštáře jako pozednicí pod slaměné balíky. V domě není použita žádná folie, kromě kovových spojovacích prvků žádný umělý materiál. Vnitřní hliněná omítka, vnějšek porostlý ze severu břečťanem, z jihu loubincem popínavým.

Užitná plocha 43m2
Zastavěná plocha 57m2
kořenová čistička
topení - hliněná pec s vložkou a plotnou, plynový hořák, bomba.
pilinový separační záchod
rozvody slaboproud, svítidla LED solární panely, aku pod stropem.
Neoživené  silové rozvody (3 zásuvky) čekají na generátor volné energie :-)