Můj osobní dům

Klikni na obrázek
Tento projekt řeší téma nejmenšího, nejjednoduššího a nejsnáze dosažitelného domu. Navržený domeček má zastavěnou plochu 25m2, je povětšinou postavený z materiálu dostupného na zahradě: kamenů, kulatiny, sena nebo slámy, došků nebo šindele. Podle návrhu jsou ve stavebninách nakoupeny: vnitřní dřevoštěpkové zavětrovací OSB desky, které plní funkci parobrzdy a windstopru :-) okna a vstupní dveře, cement na vyzdění vnějšího líce základů a komína, trocha pěnoskla na svislé oddělení vnitřní teplé a vnější studené části základů, spojovací materiál. Kamna, vnitřní zařízení, prkna na podlahu mohou být z druhé ruky.


Konstrukční koncepce: Tesařská konstrukce je navržena z neopracované kulatiny o průměru 100-120 mm a délce kolem 4m. Takový materiál lze získat z lesní nebo krajinářské prořízky, je možné ho vlastními silami dopravit (nanosit) z lesa i sestavit na stavbě. Kulatinky jsou sestaveny do dvouplášťového koše. To se
týká stěn i střechy. Zevnitř se konstrukce vyplní OSB deskami a zvenčí pažením z půlkulatin. Do vzniklé dutiny se našlape seno nebo sláma. Izolační materiál je zvenčí viditelný a pod kontrolou. Zevnitř tepelně akumulační hliněná omítka na rákos, zvenčí je stěna krytá přesahem stěny a uskladněným dřevem na zimu a omítku nevyžaduje.

Klikni na obrázek
Základy: Podlaha je provedena z masivních fošen na polštářích uložených na mocné kamenné rovnanině. Vyskládané kamení nevede vlhkost. Zemní vlhkost větrá do interieru. Kámen akumuluje vnitřní teplo. Tato skladba podlahy je vymezena vnějším kamenným zděným základovým pasem, který je od vnitřní kamenné masy oddělený spárou vyplněnou pěnosklem. Tesařská konstrukce je založena na krátčatech, přířezech z kulatiny, uložených radiálně. Krátčata propojují vnitřní i vnější část základu a jsou stabilizována věncem ve formě vnější masivní lavice na sezení anebo ukládání palivového dřeva na zimu kolem domu.


Kruhový interier: je vybaven na míru vyhotovenou jednoduchou kuchyňkou, rozkládacím gaučem pro 1 - 3 lidi, velkým pracovním stolem, kamínky nebo sporáčkem, věšáky na oděvy po stěnách. Pod stropem je po celém obvodu prostorná police, kam lze uložit spoustu věcí. Půdní prostor, který je vyplněný senem je přístupný kruhovým otvorem vytvořeným přeložením krokví. Do sena se na zimu ukládají zásoby čerstvého ovoce. V základech je možné vyhloubit pod podlahou sklípek k uskladnění zeleniny. Elektřinu budu řešit až bude čas. Pravděpodobně jednoduchý ostrovní fotovoltaický systémek, rozvody podlahou :-) Pokud budu chtít 230V, potom udělám u vchodu skříňku s jednou zásuvkou a budu rozvádět prodlužovákem, Nebudu se omotávat dráty :-)

Předpokládané rozpočtové náklady v případě svépomocného stavění: 99.000,-Kč

Legenda: 1. konstrukční koš vyplněný senem nebo slámou  2. zdvojená střešní konstrukce (půda) vyplněná senem  3. kamenná rovnanina akumulační podlahy 4. zděný základový pás oddělený svislou izolační spárou, vyplněnou pěnosklem. 5. dřevěná krátčata, provázaná venkovní lavicí  6. půdní prostor vyplněný senem  7. přístupový otvor mezi krokvemi  8. větrací vrchlík ze šindele nebo došků  9. interierová police