Pelíšky Renaty Bernardi

Vnitřní obytný prostor je členěný srdcem domu:
akumulačním krbem kombinovaným se sporákem.
Pro zvětšení klikni na obrázek.
Zvu Vás na exkursi do malého domu, který jsme navrhli společně s Renatou Bernardi z Brna. Je to rekonstrukce a zvětšení původní chaty, která zde stála zhruba od šedesátých let – malá - postupně rozšiřovaná o zasklené verandy a další přístavky, s obvyklou skladbou obvodových stěn: dekl – noviny – asbestocement – palubky.

Stará chatička byla demontována až k základům, zachovali jsme okna a dveře. Základy byly zpevněny a rozšířeny. Na základech pak byla postavena jednoduchá tesařská konstrukce, s velmi jednoduchou třívrstvou skladbou obvodové konstrukce. Směrem zevnitř: bezformaldehydová OSB deska – zateplení – neosámovaná prkna. Stejně tak je řešena podlaha.

Malý domeček nakonec Renata pořídila za 600tis.Kč (bez ceny pozemku, přípojek a studny). Je to malý velký domek především dílky velkému obytnému prostoru, který propojuje patro s přízemím, kuchyň s obývákem a ze kterého jsou výhledy na všechny čtyři světové strany. Samostatné prostory v
domě jsou malý pokojík, ložnička a koupelnička. Uprostřed velkéhop obytného prostoru kraluje mohutné těleso krbu s krbovou vložkou obezděnou masivní kamennou zdí, masivním cihlovým komínem, jehož součástí je na straně kuchyně sporáček na dřevo.

Velmi mnoho prostoru jsme ušetřili použitím žebříkového schodiště (takže horní patro je deklarováno jako půda) a vynecháním zádveří (takže dům bychom nemohli nazvat rodinným domem - ale to my stejně nechceme). Ačkoliv dům zdaleka není ani v pasivním ani v nízkoenergetickém standardu, vytápí se jenom krbem s akumulací do masivní obezdívky, Renata se synem Tomem jsou spokojeni.

Možná, že jsme mohli dům více zateplit a kamna udělat mnohem dokonalejší, ale dům není nijak handikepovaný a ušetřený rozdíl nákladů na kamnářské dílo a dokonalejší zateplení odhaduji až na 450tis. Ona tloušťka kabátu je sice důležitá, ale kabát domu je dobrým kabátem i když není nízkoenergetický.

Okrasná, obytná a jedlá zahrada má rozlohu 1000m2. Na zahradě kromě domu – Pelíšku stojí ještě domek - stodolička, který je koncipovaný jako sklad, s možností úpravy na vejminek – pohodový osobní dům pro jednoho člověka... až Bude Tom větší, může se tam nastěhovat a díky tomu, že je vejminek hned vedle plotu, nemusí hlásit pozdní příchody :-) 

Všechny obrázky můžete zvětšit, pokud na ně kliknete...


Lapidární tvar domu  uspořil mnoho prostředků.
Terasa se dostavuje ve druhé etapě. Okna jsou částečně původní
upravená, částečně z druhé ruky. 
       
Jednoduché symetrické půdorysy bez zbytečných prostor.
Vaše tělo je vždy jenom v jednom prostoru :-)
Rohová okna jsou převzata z původní chatičky,
jsou posílena navrch nalepeným dvojsklem.
Ostatní okna a dveře  jsou z druhé ruky

Pozemek je u lesa, v chatové zástavbě, střed zahrady je nezastavěný.
Zachovaly jsme všechny původní ovocné stromy, které mohutně plodí
 a odstranili konifery, rozdělující zahradu na malé parcely.  Dobré propojení vnitřních a vnějších prostor je jedním ze základních
aspektů bydlení v přírodě. Dům není hrad, ale pozorovatelna Ráje... 
Renata má veliký talent na zařizování domu i zahrady, vytváření
plodných kontaktů a vykouzlení krásných věcí,
které mají svoji historii,
což se zejména projevilo na velmi zajímavé ceně realizace domu.  Žebříkové schodiště a absence zádveří (nahrazeného dobrými
dvojfalcovými dveřmi) ušetří v malém domě cca 30m2 užitkové plochy. 
Zastavěná plocha: 64m2 bez terasy, 76m2 s terasou
Užitková plocha přízemí: 56m2
Užitková plocha patra 34m2
Kubatura: 290m3
Výpočtová cena: 1.700.000,-Kč
Skutečné náklady: 600.000,-Kč bez přípojek
Realizace: 2012-2013

Vřele Vám doporučuji sránku PELÍŠKY Renaty Bernardi, se kterou jsme společně vybudovali naši první stavbu v Brně ve vztahu architekt - stavebník. Nyní spolupracujeme na pořádání seminářů, přednášek a konzultací a chystáme se spolupracovat při navrhování, zařizování a dokončování Vašeho bydlení, budete-li si to přát... Stavbu domu, kde Žije Renata se synem Tomem nazývám podobně, jako se jmenuje Renaty FB stránka - Pelíšky...