Kniha o přírodní architektuře - předmluva

Léta jsem četl velkoformátové cool časopisy o architektuře a navrhoval domy z betonu a skla. Proč jsem úplně zapomněl na svoje dětské domy z větví, narychlo na poli sestavené labyrinty ze slaměných balíků a vodní systémy z jílu, které jsme stále dokonaleji tvořili s „klukama“ v divočině za vesnicí?

Musel jsem projít blázincem a zkušeností vlastní smrti, abych si znovu uvědomil, že všechno, co miluji - od vycházek do lesa přes vaření i jedení dobrého jídla a fotografování přírodních struktur až po ženskou krásu - je příroda a že přirozenou hudbou, která nás v prostoru neustále doprovází, není ani rock ani jazz ani drnčení strojů a dopravy ani ticho prázdnoty, ale že je to ptačí zpěv?

Chci psát o tom, co skutečně chci. O tom, že chci žít v úplně malém domě s pohodlnou terasou uprostřed nevelké zahrady plné klidu, pohody, slunce, stromů, milujících plodících rostlin v sousedství blízkých, milých a soucítících lidí? O tom, že sním o vesnici, kde žijí lidé, kteří tuší jak
to na světě chodí, vzpomínají  a hledají cestu jak dál, navzájem se mají rádi a společně se starají o výchovu dětí i sebe sama, o čistotu vody a vzduchu a tvoří spolu ve vzájemné spolupráci s vědomím trvalého a udržitelného rozvoje.

Jsem architekt. Jsem spíše umělec, než badatel, spíše tvůrce, než vědec, spíše inspirátor, než konstruktér, spíše filozof, než technik, spíše intelektuál než stavitel. Na celé zeměkouli byla už napsána spousta publikací o přírodním stavitelství, kterým nemohu konkurovat, protože v mnoha zemích nikdy nedošlo k přerušení tradice přírodního stavění a selského myšlení tak, jako u nás.
Ještě jsem nepsal knížku, nemohu této práci věnovat plnou pozornost po dobu jednoho roku, jako to dělají spisovatelé. Tak prostě zaznamenávám to, co ze mě samo vychází po zkušenostech a událostech mého života. Jsem si také vědom, že budu psaním zpracovávat prožitek celé lidské historie, Jungovského společného nevědomí, který máme všichni velmi dobře ukryté a méně dobře zpracované v našem nevědomí. Je jasné, že pokud máme vyčistit naši planetu, musíme si nejprve udělat pořádek sami v sobě...

Podle mého nejlepšího svědomí dobré věci vyzdvihnu a propracuji a vzorce, které nás zatěžují proměním v dobrou zkušenost. Budu chytat a čistit myšlenkové viry, které jsme si my lidé sami vytvořili nejčastěji ve formě polopravd, abychom získali něčí pozornost, sílu nebo peníze. Neodsuzuji rozmach, kterým prošla civilizace, potřebuji a používám auto, počítač i telefon. Budu ale hledat udržitelnou rovnováhu mezi živým světem přírody, který plodí a tvoří z vlastní síly a zadarmo a neživým světem technologií, které potřebují naši práci, peníze a údržbu.

Jako architekt a projektant spolupracuji na každém projektu se specialisty a vím, že moje poznání a možnosti jsou částečné a tak zvu ke spolupráci blízké duše, aby věci, které je potřeba uvést na správnou míru byly vysvětleny pravdivěji a celistvěji. Chci, aby knížka byla uchopitelná pro každého člověka, aby byla inspirací a kamarádem pro celou rodinu. A tak nečekejte matematické vzorce ani vědecké analýzy, spíše jednoduché a inspirativní myšlenky a spoustu obrázků :-)