Dřevěný domek na Sklenářce

Spolu se zkušenostmi s projektováním přírodního bydlení přichází doba, kdy chceme sdílet poznání, které nám přichází prostřednictvím malé série typových projektů. Jeden takový projekt jsme se rozhodli nejen vyprojektovat, ale také rovnou postavit. V meditačním centru Sklenářka pod orlickými horami, kde nyní bydlíme i pracujeme, pomaličku vyrůstá nejmenší typový projekt našeho atelieru - "Dřevěný domek na Sklenářce".

Ústřední myšlenkou celé věci je postavit domek bez úspor a bez zadlužení. Po dokončení chceme domek pronajímat zájemcům o přírodní stavění. Máme spočítáno, že i když rozpočet stavby včetně projektu a interieru je téměř 650tis. měl by se domeček za 3 roky zaplatit. Takhle můžeme postavit domek pro sebe, pro Tebe, takhle můžeme postavit celou ekovesničku. Předplaťte si pobyt v domečku v kampani HITHIT a umožněte nám domeček postavit!  

Jsme zároveň stavebníci i stavitelé. A tak nám nic nebrání experimentovat. Když bude něco nedokonalé, tak to zdokonalíme a podáme o tom zprávu. Aktuální dění na stavbě a podrobné informace o projektu získáte na stránkách "Dřevěného domku".

Domek stavíme v komunitě šikovných lidí. Chceme ověřit principy přírodního stavění nejen z hlediska konstrukce, udržení tepla a použití čistých materiálů, ale také z hlediska užitečnosti a dosažitelné ceny domu. Stavíme „dům naruby“. Dům se neuzavírá sám do sebe, ale otevírá se ven, životu v zahradě a bydlení na zápraží. Je tu venkovní kuchyně a jídelna, venkovní pracovna a spaní. Malý vnitřní prostor domečku je prodloužený o kryté terasy na zahradu a do lesa. Okolní příroda se stává součástí přírodní stavby.

Stavíme osobní dům. V dnešní rychlé a proměnlivé době se nevyplatí stavět drahé, velké a pro většinu lidí nedosažitelné rodinné domy. Když odejdou děti z rodinného hnízda, zůstávají rodinné domy poloprázdné, často ještě před splacením hypotéky. Vnímejte jako domov svoji zahradu a ve svém zahradním domově stavte malé domky pro sebe, pro děti i pro rodiče. Malý domek postavíte mnohem snáz a rychleji než rodinný dům. Když je potřeba, velmi lehko ho přeměníte na dílnu, tělocvičnu nebo lesní školku. Vaše děti raději přivedou na svět svoje děti ve vlastním domečku ve Vaší rodové zahradě, než ve Vašem rodinném domě.

Náš domek bude zateplený ovčí vlnou od ovcí z okolních pastvin a vytápěný akumulačními kamny na dřevo. Domek nemá tradiční základovou desku. Je tak lépe spojený se zemí, než kdyby stál na dvojité betonové desce s polystyrenem. Všechny konstrukce budeme sledovat speciálními okénky v podlaze, ve stropě a ve stěnách, abychom se mohli vždy přesvědčit, jak naše jednoduchá řešení fungují.

Základní myšlenkou naší akce zůstává dosažitelnost. Chceme najít cestu, jak by si každý člověk mohl postavit svůj přírodní domeček, stejně jako to dělá mnoho tvorů v přírodě. Chceme vyzkoušet, jestli je možné začít stavět kdykoliv, sehnat peníze nestandardním způsobem a půjčky splatit pronájmem domečku na vyzkoušení lidem, kteří chtějí jít podobnou cestou. 

Stavíme legálně a domek je navržený zkušenými projektanty. Stavíme ze dřeva z našeho lesa a zateplujeme ovčí vlnou z místních pastvin. Domek je vymyšlený jako startovací stavba pro vytváření rodových statků a ekovesnic. Rozpočet ve výši sedm set tisíc na takhle malý domeček není stlačený na minimum. Naopak je v něm rezerva na projekt, na kvalitní kamna, chytrý interier, práci s dešťovou vodou a na dobré řemeslo. Až domek postavíme, chceme zkušenosti z této stavby a případný zisk využít ke stavbě dalšího domečku a pak ještě dalšího až postavíme malou ekovesničku. Pokud se podaří vybrat více peněz, budeme si moci dovolit fotovoltaiku nebo kamna s ohřevem vody a krecht na uskladnění potravin.

Domek se staví, přijeďte na workshop na Sklenářku.
Bude zateplený ovčí vlnou s levandulí proti broukům :-)
Stavíme z vlastního dřeva.
Půdorys "domu naruby"
Venkovní lesní obývák