Pelíšky jsou na prodej!

Pelíšky jsou na prodej! Ale ne... Ne dům, ale projekt. Chceme, aby si každý mohl dovolit vlastní bydlení. Chceme aby naše práce byla dostupná obyčejným lidem, kteří žijí skutečný život. A tak se vydáváme cestou sdílení vyzkoušených projektů.  Pro info kontaktujte Renatu, www.pelisky.org

Video zde.

Bydlíme ve velkých domech. Utrácíme mnoho peněz za jejich pořízení a jejich provoz. Velikou část své životní energie nenávratně investujeme do jejich splácení a úklidu.

Normy pro návrhy domů jsou pod tlakem Evropské unie a lobování výrobců materiálů přizpůsobovány ve prospěch rychlého výdělku. Reklama opřádá své sledovatele iluzí o luxusu, která spočívá ve velikosti stavby a izolaci člověka od vnějšího prostředí (zvuky, chlad, přílišné teplo, nezvaný „host“, sluneční záření).

Státní opatření pro snižování spotřeby energií na provoz domu nesouvisí s úsporou našich finančních prostředků, ale přesně naopak, způsobuje zvyšování našich výdajů pro pořízení bydlení (a to i v případě, že jsou schovány za dotační titul). Návratnost investic je dlouhodobá v řádech desítek let.

Českému člověku se ztratilo svobodné právo na bydlení podle svého. Od roku 2020 bychom měli projektovat rodinné domečky výhradně pasivní s izolačními trojskly a čtyřskly a s rekuperací, abychom naplnili státní plán pro snížení emisí o 40%.

Jenže někdo ty materiály musí zaplatit. Budeme to my! Přesto si dovoluji tvrdit, že nejvíce za to zaplatí naše příroda (v důsledku zase my), která se už nyní třepe z posledních sil. Až opět vzroste objem výroby polystyrenu, minerálních vat, těžba hlíny a kamene, dostane Země od člověka další podpásovku. Země se neptá.

Životním prostorem člověka však není jen dům, ale také zahrada, její okolí, vesnice, stát a Země. Rozebereme Zemi a postavíme z ní dům? Zavřeme se do něho, abychom neviděli tu bídu za okny, schováme se před horkem a zimou, protože ty už se zdají být nesnesitelné a nakonec čerstvý vzduch vyměníme za filtrovaný? Tam vážně spějeme. Ale chceme to?

Pojďme se, prosím, vydat jinou cestou …

Vznik Pelíšků

Vznikl domeček. Vznikl domeček z nouze. Ten domeček nestál miliony. Stěny a střechu má zateplené minimálně, v koupelně má dřevěnou podlahu, nemá jedinou chodbu ani předsíň, místo schodiště má žebřík. Nemá radiátory ani podlahové topení. Vypínače a zásuvky aby jeden pohledal. Podlaha netlumí kroky a příčky netlumí hlasy. Snad outsider? Nikoliv. Útulný domov! Pelíšek.

A hle! Co neduhem se může zdát, přínosem je. Izolace stěn a střechy na zimu člověku stačí, protože akumulační zděná hliněná kamna uprostřed domu sálají do všech stran teplo podobně jako slunce. Nastav slunci tvář. Je přirozené, že máš v zádech stín. Krevní oběh si libuje. Pomalu se rozvzpomínáme, že tím pravým luxusem je zdraví nikoliv pohodlí a že jedině když je člověk zdravý, cítí se pohodlně. Dřevo časem poroste na zahradě. Na té samé zahradě, která stíní střechu před letním žárem. Zahrada, ten pravý prostor pro život, společník a partner, ochránce a zdroj jídla. Pelíšek poskytuje domov, útulné zázemí pro jeho stvořitele. Co chcete víc?

Základní filosofie Pelíšků

Můžeš mě postavit sám se svými přáteli a s pomocí přírodních stavitelů. Jsem skromně izolován, přesto Ti v zimě bude teplo. Investuj raději do dobrých kamen. Schodiště jsem zavrhnul, měl bych veliké břicho a Ty bys musel platit víc peněz za to schodiště i za to břicho. Mám nízko střechu, aby ses musel na žebříku přikrčit, protože chci, abys dolu lezl pozpátku. Ale mám dlouhou střechu, tak akorát, aby mě letní slunce nepálilo do oken, a zimní slunko mi hřálo svými paprsky protilehlé stěny. To je žůžo!

Podlahu mám dřevěnou, protože se mi to líbí. Dokonce i v koupelně. No a? Vždyť mám vanu, ne bazén! Příčky mám též dřevěné. Některé s výplní, jiné ne. Váhal jsem dlouho, jestli v ložnici odtlumit hlasy a nebo raději pustit teplo, když mám jedna kamna. Nakonec jsem se rozhodl tlumit hlasy a teplo pustit dveřmi. Ale kroky netlumím. Běhá se venku. Představ si, že nemám v obvodové stěně předstěnu pro vedení instalací. Mám těch instalací totiž tak málo, že by mi byla zbytečná. Na co deset vypínačů, když mi stačí dva? No, když chceš, můžeš si mě upravit. Můžeš přidat tepelnou izolaci do stěn i do střechy. Pořád budu pěkný. V koupelně kolem vany si můžeš udělat hliněné omítky s rybičkami a mořskými vlnkami. Bude to příjemný kontrast k dřevěným prkenným obkladům. Jeden můj kamarád to má a moc se mi to líbí. Ale zase nemá venkovní zastřešené terasy jako mám já, a to bych teda nevyměnil za nic na světě! Protože na těch terasách můžeš spát, vařit, pracovat, meditovat, dokonce milovat (pssst, nikomu to neříkej) a bez toho by mě teda kus chybělo. Zkus si vylézt z postele do mokrých bot, brrr. Já Ti říkám, snadno se zamiluješ!

Jsem foňavý a jsem frajer! Dost si se mnou pohráli, mazlili se se mnou, otáčeli mě ze všech stran, přemýšleli o mě a pak mě poslali do světa, abych poctivě sloužil. A já jsem tu výzvu přijal. A až dosloužím, zmizím v přírodě. Tam, odkud jsem přišel.

Poslání Pelíšků

Každý má právo na život, k tomu potřebuje v našich klimatických podmínkách a v naší společnosti bydlet. Nikdo nemá právo drancovat Zemi. Každý sám je zodpovědný za své postoje, za své činy. Jak uživatel domu, tak jeho stvořitel. Každý si může zvolit svou cestu a respektovat cestu druhého. Pelíšky jsou takové, jaké jsou a poskytují alternativu levnějšího (nikoliv lacinějšího) života, než nabízí současný většině nedostupný standard. Chceme-li zlevnit stavbu, šetříme prostorem. Chceme li zvětšit užitnou plochu domu, zvětšíme tu venkovní a přesuneme aktivity z domu ven. Na zastřešenou terasu. Proč bychom trčeli mezi stěnami, když život je za nimi? Každý, ať investuje do domu podle svých možností a s vědomím, že morální životnost staveb je 15 let a že čas rychle utíká. Každý, ať přijme důsledky toho, co stvořil.

Výzva Pelíšků

Rozhlížej se po svém nitru. Studuj a tvoř srdcem.

Autorka textu: Ing.Petra Vlková - projektantka