Domek pro radost v Ostré

Východní pohled.
Na malé parcele na kraji krásné obce nedaleko Labe budeme stavět domek pro dvougenerační život malé rodiny.

Malá parcela o výměře necelých 1000m2 je orientována východo západním směrem. Regulace žádá odsadit domek 6m od komunikace. Potřebujeme dobrý intimní prostor zahrady a domeček s výhledem do zahrady ze všech prostor. Nejcennější jižní fasáda je nejkratší, na úzké parcele se tlačí směrem k sousedům. Zadání je dosti složité :-)

Životní prostor domu a zahrady.
Klikni na obrázek.

Řešení zcela otevírá jižní fasádu obytné haly, i když jen do malého atria, zařízeného zahradním nábytkem, odděleného od sousedů plotem se stříškou pro ukládání dřeva. Zároveň ze všech prostor domu jsou průhledy a výstupy na
východ do zahrady francouzskými dveřmi. Dům působí jako barierový objekt mezi ulicí a zahradou. Uprostřed obytného prostoru haly a ložnice jsou umístěna těžká akumulační kamna. Nad ložnicí, pod hřebenem střechy, je pracovna pro práci z domova prosvětlená jižním vikýřem .

Pohled z ulice.
Klikni na obrázek.

Předprostor směrem do ulice je osazen velkým stromem strážcem a minimalistickými záhony s půdopokryvnými dekoračními rostlinami. Po fasádě se pne loubinec. Prostor je od ulice oddělen pouze nízkým vymezením, Vyšší předěl tvoří vrata do přístřešku a jižního atria v líci západní fasády domu.

Zahradu můžeme pozorovat z přístřešku na severní straně domu, který je vybavený letní kuchyní, venkovním záchodem, dílnou s možností stání na auto, kolnou a podzemním krechtem. Uprostřed zahrady je koupací jezírko zásobované dešťovou vodou kombinované s kořenovou čističkou pro čištění šedých odpadních vod. Zahrada je relaxační, okrasná, zelinářská i ovocnářská. Je vymezena živým plotem, který je směrem k sousedům bezúdržbový a do zahrady plodivý. V zahradě nechybí pítko pro ptáky, bylinková spirála ani letní sprcha.

Během realizace došlo k řadě změn, především z rozpočtových důvodů. Posuďte sami :-)