Strom je krásnější než dům.

Strom

Strom, strom, strom.

Možná by bylo nejlepší, kdyby celá knížka byla o stromě. Vlastně si přírodní stavění a bydlení bez 

stromu vůbec neumím představit.

Strom by to napsal líp :-)

Stromy tvoří krajinu, vymezují prostor. Jsou dominantními, orientačními, topografickými prvky.

Stromy jsou největší biologické bytosti na planetě, dožívají se nejdelšího věku.

Stromy vyrábí kyslík, voní, čistí, chladí, stíní, osvěžují krajinu i životní prostředí člověka.

Stromy krmí miliardy miliard ptáků, zvířat, hmyzu, včel i lidí a jsou jim domovem.

Stromy tvoří lesy a lesy jsou přirozená pevninská biosféra.

Stromy jsou propojeny kořeny, ve spojení s mykorhizou a mnoha dalšími bytostmi jsou důležitým orgánem života planety Země.

Stromy jsou odvěkým přítelem člověka. Poskytují mu přístřeší, bezpečí, teplo, ovoce, nejvšestrannější materiál na výrobu nástrojů, předmětů denní potřeby a na stavbu domů.

Všechny přírodní domy, které navrhujeme v našem prostředí a klimatickém pásu jsou dřevostavby, od srubu, až po slamák. Historie dřevěného stavění je fascinující kapitola dějin umění ve všech kulturách světa.

Kdo pobýval v dobře udělaném a zdravém srubu, ten ví, že masivní dřevo vytváří pro člověka ochranné, osvěžující, povzbudivé a harmonizační prostředí. Že bydlení ve dřevěném domě je k nezaplacení a že dřevo jako stavební materiál těžko něco nahradí.

Ačkoliv vzorečky stavební fyziky to neumí vystihnout (jsou to konec konců jenom vzorečky) – dřevo jako by zůstávalo i po poražení a vysušení stále aktivní a živé. Jako by i po svojí smrti zůstávaly kmeny ve zdech, stropech, podlahách, oknech a krovu stále živými a starostlivými členy naší rodiny.

Strom je silná ochranná bytost společného životního prostoru. Moudří lidé ho sází vedle svých domů. 

On pak chrání před požárem, přehříváním, vichřicí (nedovolí proudění větru, aby odneslo střechu z domu vztlakovým efektem leteckého křídla). Střeží dům před nepřátelskými návštěvami a snaží se vytvořit pro nás zdarma zelenou bezúdržbovou střechu (což se většinou nesetkává s pochopením :-)  

Postav dům a zasaď strom. Anebo naopak.

Všimněte si, kdo roste sám a kdo se bez údržby dožije vyššího věku? A kdo je krásnější?

Strom, nebo dům?

Proto říkám o Stromech, že jsou to architekti životního prostoru. Strom vždycky bude krásnější, než dům. Pokud zasadíte vedle svého domu strom, proč hledat pro dům nějaký zvláštní estetický výraz? Stačí udělat všechno správně. Střechu, dveře, okna, terasu, osazení, sokl... Ale na to jsou tu přeci architekti a projektanti :-)