Přírodní dům v ptačí zahradě

Nízkoenergetická dřevostavba na patkách
nad terénem, obložená modřínovým dřevem.
Pro zvětšení klikni na obrázek
Do vesničky Hřídelec v Českém Ráji projektujeme domek, který se stane krásným hnízdem pro člověka v zahradě, věnované uchování vody v krajině, přirozené květnaté louce a divokým větrolamům, uzpůsobeným pro hnízdění ptáků i přirozenou ochranu biotopu člověka spolupracujícího s přírodou.

Zahrada se rozprostírá na západní straně malého údolíčka na konci vesnice, kudy kdysi protékal potok. Dnes je jeho proud vedený v potrubí pod zemí. Za složitých vyjednávání s úřady umísťujme poblíž bývalého potoka soustavu jezírek, která je napájená především dešťovou vodou ze střechy přilehlého kostela.

Dům stojí na svahu nad koupacím jezírkem. Ze strany jezírka jsme pod domem vytvořili prostor, letní zahradní kuchyně. Zároveň tudy pod domem "proplouvá krajina zahrady". Anebo se dům snaží uchytit mezi větvemi jako ptačí hnízdo?

Přízemí domu je uspořádané kolem akumulačních kamen na dřevo. Místnosti jsou docela velké. V hlavním obytném prostoru je kuchyně od relaxační části oddělená mlynářským schodištěm, které zároveň slouží jako úložná skříň. Kamna jsou dostatečně veliká, aby na nich mohli odpočívat dva lidé. Ke kamnům v přízemí přiléhá ložnice, koupelna a nika na sušení oblečení v zádveří.

Mlynářské schody vedou do patra, kde je v polovině půdorysu domu podkrovní místnost, která slouží jako pokoj, druhá ložnice a pracovna. Z této místnosti lze přejít po lávce nad obytným prostorem do vlaštovčího hnízda, které s vznáší nad obytným prostorem. Jeje, do tohohle domu se vejde lidí!

Užitková plocha přízemí a patra: 89m2
Zastavěná plocha s terasami: 148m2
Zastavěná plocha přízemí: 66m2
Plocha zastřešených teras bez suterenu: 82m2
Studie Petr Hájek, Pavlína Vlková
Projekt: Petra Vlková