VESICA PISCIS V LUČKOVICÍCH

klikni na obrázek


V permakulturní zahradě v Lučkovicích nedaleko města Písku vyroste náš první přízemní dům ve tvaru Vesica piscis. Vesica je plocha sdílená dvěma stejnými kružnicemi, které mají střed vzájemně na svém obvodu. Je to první netriviální útvar posvátné geometrie, jednoduchý, krásný, pevný, nezpochybnitelný, v ženské energii.

Vesica dokonale otevírá vnitřní prostor pohledům ven. Mezikruží je pevně prostorově spojeno s kružnicemi ležícími v zahradě. Jižní kruh je věnován kuchyňské zahradě a severní - dolní kruh rekreaci a bydlení. Podíváte - li se na fotografii zahrady, můžete v ní vidět Venušin pahrbek, jehož vegetací Vesica pluje jako loď.

Je tu a moře neubývá...

Zahrada byla řešena procesem Tance se Zemí a navržený domek je první etapou - vyloděním rodiny v nové životní realitě. Celkově má zahrada cca 2hA, a v jejím prostoru budou ještě domky pro generační vývoj rodinného bydlení, ženský dům a domky pro pobyty ve tmě. Každý dům má svůj svébytný kousek zahrady...

Dům je navržený jako dřevostavba ze segmentů po 1,2m, pultová zelená střecha v podobném sklonu jako svah. Když jsme tvořili dispozice domu, dotkli jsme se hranic svých možností tvořit novou realitu. Na Vesicu naše kultura trochu zapomněla a tak je potřeba dělat věci jinak, po novém, a to je náročné.

Mimochodem, sháníme stavitele pro tento dům...